اخبار داغ

کاربرد پرینتر جوهرافشان

چاپگرهای جوهرافشان قطرات کوچک جوهر را بر روی کاغذ تزریق می کنند تا تصاویر را به وجود آورند. عکس های بیشتری را در این خصوص ببینید. مهم نیست که این مقاله را در کجا می خوانید، مهم این است که احتمالاً یک پرینتر در اطراف خود در اختیار دارید و اگر آن پرینتر جوهرافشان باشد بسیار خوش شانس خواهید بود. عملکرد و محبوبیت پرینترهای جوهرافشان از زمان معرفی شان در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ افزایش یافته است در حالیکه به طور قابل توجهی با کاهش در قیمت مواجه بوده اند.

یک پرینتر جوهرافشان، پرینتری است که قطرات بسیار ریز جوهر را بر روی کاغذ قرار می دهد تا تصویری را بوجود آورد. اگر یک تکه کاغذ را که از یک پرینتر جوهرافشان بیرون می آید دیده باشید، متوجه شده اید که:

قطرات بسیار کوچک (بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون قطر) هستند. چنان ریز که ضخامتشان کمتر از ضخامت موی انسان (۷۰ میکرون) محسوب می شود

این نقاط خیلی فشرده، با درشت نمایی ۷۲۰×۱۴۴۰ نقطه در هر اینچ قرار می گیرند

این نقاط دارای رنگ های متفاوتی هستند که با هم ترکیب شده تا تصاویر با کیفیتی را به وجود آورند.

در این مقاله در مورد اجزای مختلف چاپگرهای جوهرافشان و همچنین چگونگی عملکرد این اجزاء در کنار هم برای بوجود آوردن تصاویر ، مطالبی را می خوانید. همچنین مطالبی در خصوص محفظه جوهر و کاغذ های مخصوصی که در بعضی از چاپگرهای جوهر افشان استفاده می شوند، می آموزید. در ابتدا بهتر است نگاهی گذرا به تکنولوژی های متفاوت پرینترها داشته باشیم.

تماسی و غیر تماسی

چند تکنولوژی مهم در چاپگرها موجود می باشد. این تکنولوژی ها را می توان به دو تقسیم بندی که هر کدام شامل چند نوع است، مجزا کرد.

تماسی: این چاپگرها دارای مکانیسمی هستند که برای ایجاد تصاویر بر روی کاغذ با کاغذ در تماس قرار می گیرند. دو نوع تکنولوژی تماسی وجود دارد:

چاپگر با ماتریس نقطه ایی ( چاپگر سوزنی): در این نوع تکنولوژی از یک سری سوزن های ریز برای ضربه زدن به یک نوار آغشته به جوهر استفاده می شود که باعث انتقال جوهر به کاغذ در نقطه تماس می شود.

چاپگر کاراکتری: چاپگرهای کاراکتری اساساً دستگاه تایپ کامپیوتری هستند. آنها دارای یک گوی یا یک مجموعه نوار با کاراکترهای واقعی ( حروف و اعداد) هستند که روی سطح بصورت برجسته قرار می گیرند. کاراکتر مورد نظر به نوار جوهری ضربه زده می شود و تصویر کاراکتر بر صفحه منتقل می شود. چاپگرهای کاراکتری برای چاپ های متنی با سرعت و دقت عمل می کنند، اما برای استفاده در دیگر زمینه ها دارای محدودیت هستند.

زیر تصویر: یک چاپگر لیزری هولت پاکارد مدل ۴۰۵۰تی

غیر تماسی: این نوع چاپگرها هنگام ایجاد تصویر با کاغذ در تماس قرار نمی گیرند. چاپگرهای جوهرافشان در این دسته قرار می گیرند و این دسته شامل چاپگرهای زیر می شود:

چاپگرهای جوهرافشان: این نوع چاپگر که در این مقاله توصیف می شود از مجموعه ایی از افشانک ها برای تزریق مستقیم قطرات جوهر بر روی کاغذ استفاده می کند.

چاپگرهای لیزری : در این چاپگرها از جوهر خشک ( تونر)، الکتریسته ثابت و گرما برای تزریق جوهر بر روی کاغذ استفاده می شود.

چاپگر با جوهر جامد: این چاپگرها از جوهر پارافین مانند استفاده می کنند که ذوب می شود و برروی کاغذ متمرکز می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپگرهای تصعید رنگ : چاپگرهای تصعید رنگ دارای ورقه ایی شفاف شبیه به ورقه هایی از لایه پلاستیکی شفاف با رنگ های خاکستری، زرد، آبی و قرمز است که به هم متصل شده اند. رنگ های جامد مطابق با چهار رنگ اصلی در پرینترها یعنی سبز آبی ( سیان)، جوهر قرمز، زرد و مشکی‌( سی ام وای کی) کار گذاشته شده است. سر چاپگر ( هد چاپگر) از یک المنت گرمایی استفاده می کند که بسته به مقدار رنگ مورد نیاز، در دماهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ ها بخار می شوند و قبل از اینکه به فرم جامد خود بازگردند، به سطح صیقلی کاغذ نفوذ می کنند. چاپگر برای چاپ هر رنگ بصورت کامل از کاغذ عبور می کند و به تدریج تصویر را کامل می کند.

چاپگر واکس گرمایی ( حرارتی): تکنولوژی چاپگرهای واکس حرارتی شبیه تکنولوژی تصعید رنگ و جوهر جامد است. آنها از یک نوار با رنگ های متناوب سبزآبی، زرد، قرمز و مشکی (سی ام وای کی) استفاده می کنند. این نوار از جلوی یک سر چاپگر که دارای یک مجموعه سوزن های گرمایی کوچک است، عبور می کند. این سوزن ها باعث می شود پارافین ذوب شود و به کاغذ در قسمت های سخت بچسبد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *