اخبار داغ

آشنایی با اجزا تشکیل دهنده کارتریج لیزری

گر تابه‌حال با دستگاه چاپگر لیزری کارکرده باشید حتماً کارتریج آن را دیده‌اید و شاید برایتان سؤال پیش‌آمده باشد که کارتریج از چه اجزای تشکیل‌شده است؟ ما امروز قصد داریم تا در این مقاله شما را با مفهوم کارتریج پرینتر لیزری و اجزای آن آشنا کنیم و به بررسی و توضیح تک‌تک قطعات آن مانند درام ، مگنت، تونر، بلید و دکتربلید بپردازیم .پس با ما همراه باشید .

ابتدا می‌پردازیم به مفهوم خود کارتریج :

کارتریج چیست؟ به محفظه‌ای که تونر و جوهر در آن قرار می‌گیرد کارتریج می‌گویند. مهم‌ترین چیز در یک چاپگر هم کارتریج آن است چون اگر نباشد عملاً شما هیچ‌گونه چاپی را نمی‌توانید با آن بگیرید.دو چیز مهم که در کارتریج باعث چاپ می‌شوند تونر و درام آن است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

اجزا یک کارتریج در یک نگاه :

  • تونر
  • درام
  • مگنت
  • بلید
  • دکتر بلید
  • فوم رول
  • چیپست

1.تونر

تونر

تونر که ماده اصلی موجود در کارتریج‌ها برای شارژ است . و این ماده به‌صورت پودر خاص و دارای غلظت زیاد می‌باشد. ترکیبات اصلی آن شامل : پلی‌استر، رزین، پودر کربن، اکسید آهن و پلیمرهای خاص می‌باشد که پودر کربن بیشترترین ماده‌ی تشکیل‌دهنده آن است. تونر در کارتریج‌های پرینتر لیزری  سیاه‌وسفید و رنگی به کار می‌رود که در کارتریج‌های رنگی شما می‌توانید از چهار رنگ اصلی استفاده کنید که شامل : ارغوانی، زرد، سرخابی و مشکی می‌باشد.کیفیت تونر خیلی در چاپ های که می‌گیرید مهم است و اگر مرغوب نباشید ممکن است حتی به پرینتر شما هم آسیب برساند. و این پودر هرچقدر ریز تر باشد کیفیت آن بهتر است

2.درام

درام

درام در کارتریج یکی از بااهمیت‌ترین اجزا آن به شمار می‌آید. و این قطعه به درست عمل کردن پرینترها هم کمک می‌کند.

درام پرینتر لیزری یک استوانه فلزی باروکش سلنیوم یا سایر مواد حساس به نور است. در داخل پرینتر، یک مکانیسم شارژ الکتریسه ساکن را، در درام قرار می‌دهد. پس‌ازآن، پرتوی لیزر سطح درام را اسکن می‌کند و قسمت‌های استاتیک به‌استثنای مکان‌های که متن قرار دارد را جدا می‌کند.اگرچه شما نمی‌توانید هیچ تصویری را روی درام مشاهده کنید، اما این به‌عنوان الگو وجود دارد. الکتریسیته ساکن باعث می‌شود پودر تونر به درام چسبیده شود.چاپگر تکه‌ای از کاغذ را در مقابل درام می‌چرخاند، و کاغذ تونر را دریافت می‌کند و صفحه‌ای را با متن تولید می‌کند.

3.مگنت

مگنت

مگنت استوانه مغناطیسی است و به‌عنوان یکی دیگر از اجزای مهم کارتریج و پرینتر شناخته می‌شود.شما از اسم این قطعه می‌توانید متوجه به شوید که این قطعه دارای آهنربا است و کار اصلی آن باردار کردن و جذب پودرهای تونر می‌باشد. وقتی‌که تونر توسط مگنت جذب می‌شوند به درام انتقال پیدا می‌کنند تا مراحل چاپ انجام شود و در صورت مشاهده نقطه‌های سیاه و یا کمرنگ بودن چاپ می‌توان به خرابی مگنت اشاره کرد.

4.بلید

بلید

بلید قطعه دیگر از کارتریج است که از یک نوع لاستیک ساخته‌شده است که هیچ بار الکتریکی ندارد و به‌صورت خنثی است. وظیفه بلید در آخر کار چاپ مشخص می‌شود که تونر اضافه را از سطح درام پاک می‌کند و این کار را به دلیل انجام می‌دهد تا دفعه بعدی که می‌خواهد عمل چاپ صورت بگیرید تونر های اضافی روی سطح کاغذ نریزد و باعث خرابی در چاپ نشود . در داخل کارتریج مخزنی قرار داده‌شده است برای همین کار که تونر های اضافی به آنجا منتقل می‌شود و باید در صورت پر شدن این مخزن کارتریج بازشده و تونر های اضافی تخلیه شود.

5.دکتربلید

دکتر بلید

دکتر بلید که در بعضی از کارتریج‌ها به آن تیغه پاک‌کننده هم می‌گویند به‌نوعی دستیار بلید بوده با این تفاوت که دکتر بلید کارش تمیز کردن تونر از سطح مگنت می‌باشد. و وقتی‌که مگنت شروع به چرخیدن می‌کند دکتر بلید با اصطکاکی که در جهت مخالف آن ایجاد می‌کند باعث تجدید شارژ تونر بر سطح مگنت می‌شود. و اگر این قطعه صدمه ببیند باعث خراب شدن کیفیت چاپ می‌شود.

6.فوم رول

فوم رول

فوم رول یکی دیگر از قطعات کارتریج‌های پرینتر لیزری است و چون کار ها وظایفی که انجام می‌دهد مربوط به درام می‌شود دقیقاً به درام چسبیده و در هر کارتریج اندازه آن متفاوت می‌باشد. جنس این قطعه از نمد و پلاستیک تشکیل‌شده است و مسؤولیتی که در کارتریج به عهده دارد این است که ضایعات باقی‌مانده بر روی درام را بعد از چاپ روی کاغذ تمیز کرده این قطعه در کارتریج کمترین خرابی را دارد ولی نیاز به مراقبت دارد و اگر به هر جای آن ضربه‌ای وارد شود دقیقاً همان‌جا از درام را نمی‌تواند تمیز کند و باعث لک افتادن پی‌درپی در هر بار چاپ می‌شود.

7.چیپست

چیپست

چیپست که در بعضی از کارتریج‌ها وجود دارد یک نوع تراشه است که باقیمانده تونر در کارتریج و تعداد برگ پرینت شده را نشان می‌دهد بعد از اتمام شمارنده، کارتریج ارور خواهد داد و به خاطر همین باید در هر بار شارژ مجدد اگر کارتریج شما دارای چیپست آن قطعه باید عوض شود.                                                                                                                                    

جمع بندی :

در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی در مورد کارتریج و اجزای داخلی آن را برای شما بیان کنیم.به‌هیچ‌وجه این لیست کاملی از تمام اجزای آن نیست چون قطعات ریزی مانندِ دنده و بوش هم در آن قرار دارد که ما در اینجا در موردش بحث نکردیم و بیشتر به اجزای مهم‌تر از آن پرداختیم .برای تهیه این قطعات شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه کنید و از بهترین کیفیت این قطعات بهره‌مند شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *