اخبار داغ

تفاوت کارتریج اورجینال با کارتریج غیراورجینال

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی مهم در مورد تفاوت کارتریج اورجینال با کارتریج غیراورجینال ارائه دهیم. با توجه به گسترده شدن بازار فروش کارتریج و مواد مصرفی، راه برای ورود کالاهای تقلبی به این بازار باز شده است. خرید این کالاهای تقلبی باعث صرف پول شما می‌شود و هم کیفیت آن از نظر چاپ قابل مقایسه با کالای اصلی نیست.

پیش از شروع مقایسه و بررسی ابتدا باید بیان کرد دو نوع کارتریج وجود دارد: کارتریج لیزری (تونر لیزری) و کارتریج جوهرافشان

کارتریج جوهرافشان

کارتریج جوهرافشان منبع تأمین رنگ در پرینتر های جوهرافشان است. این کارتریج شامل 4 رنگ است : مشکی، آبی ، قرمز و زرد. در برخی از این دست پرینترها این 4 رنگ در دو کارتریج مجزا که یکی شامل رنگ مشکی و دیگری شامل رنگ های قرمز، آبی و زرد است. در برخی دیگر پرینترها شامل 6 رنگ است که کیفیت چاپ به مراتب بهتری ارائه می دهد. در پرینترهای جوهرافشان چاپ به وسیله جوهر و هد کارتریج انجام می شود.

کارتریج تونر لیزری

نوعی دیگر از کارتریج ها ، کارتریج تونر لیزری است که در پرینتر های لیزری استفاده می شوند که روش پرینت آن ها با استفاده از تونر یا پودر و درام انجام می شود. این نوع کارتریج ها به مراتب گران تر از کارتریج جوهری هستند اما طول عمر بیشتری دارند و دیرتر خشک می شوند.

بررسی تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

برتری اصلی پرینترهای لیزری نسبت به پرینتر های جوهرافشان استفاده آن ها از کارتریج لیزری به جای جوهرافشان است که این عامل سبب می شود همانطور که عرض شد کارتریج های لیزری بسیار دیرتر از کارتریج های جوهرافشان خشک شوند و سوختن هد دستگاه یا از بین رفتن نازل های آن شود.

ضعف اصلی پرینترهای لیزری این است که در مجاورت رطوبت تونر یا پودر کارتریج گلوله شده و بعد از مدتی مانند سنگ خشک می شود و این موجب آسیب به قطعات داخلی کارتریج نظیر اتصالات، مگنت، فوم و در نهایت درام شده و کارتریج قفل می کند.

ما اینجا در الوکارتریج با ارائه انواع کارتریج های لیزری یا کارتریج تونر لیزری رنگی و سیاه سفید انواع برندها ، کارتریج های جوهرافشان، کارتریج های قابل شارژ ، کارتریج تونو کپی، قطعات کارتریج، تعمیر پرینتر و پلاتر و ماشین های اداری و خدمات شارژ انواع کارتریج، قیمت کارتریج لیزری در خدمت شما هستیم.

بررسی و مقایسه کارتریج اصل و طرح؟

مشخصه‌های اصلی شناخت در فهم  تفاوت کارتریج اورجینال یا غیر اورجینال به شرح زیر است:

دارا بودن هولوگرام

یکی از مشخصه‌های اصلی وجود هولوگرام بر روی بسته کارتریج است که توسط یک تکنولوژی خاص ساخته شده و هولوگرام طرح کیفیت مشابه آن را ندارد. می‌توان گفت که هولوگرام فابریک را نمی‌توان بصورت سالم از جعبه آن جدا نمود و پس از جداسازی مخدوش می‌شود. هولوگرام نمونه چینی خاصیت هولوگرام اورجینال را نداشته و بیشتر به برچسب شبیه است که به راحتی از روی جعبه جدا می‌شود. ویژگی دیگری که می توان از روی این هولوگرام به اورجینال یا غیراورجینال بودن کارتریج پی برد به شرح زیر است:

  • جعبه را به جلو و عقب حرکت دهید در این صورت علائم “OK” و “√” که بر روی برچسب قرار دارند باید در جهت مخالف حرکت کنند.
  • درصورتی‌که جعبه را به سمت راست و یا چپ حرکت دادید علائم برچسب باید در همان جهت حرکت کنند.
  • علاوه بر این برچسب دارای یک کد منحصربه‌فرد است که می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود با برنامه QR code scanner و یا برنامه HP SureSupply معتبر بودن آن را بررسی کنید. اگر پاسخ برنامه مثبت باشد، پس شما می‌توانید به اصل بودن کارتریج اطمینان کنید، در صورت نشان دادن پاسخ نامعتبر ممکن است کارتریج اصل نباشد.

بررسی سری ساخت و تاریخ تولید کارتریج

ویژگی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد سری ساخت و تاریخ تولید کارتریج است که در پشت جعبه حک شده است که در نمونه غیراورجینال نیز این سریال به صورت چاپ در پشت جعبه وجود دارد.

  • باید توجه داشت که سریال جعبه حک شده و تاریخ تولید روی جعبه با کارتریج همخوانی داشته باشد. در نظر داشته باشید، تاریخ درج شده روی جعبه کارتریج اصلی تاریخ تولید بوده نه تاریخ انقضا و می‌بایست این تاریخ از زمان حال عقب‌تر باشد. به‌طور مثال اگر زمان خرید کارتریج ماه جولای 2018 میلادی است، تاریخ تولید حک شده روی جعبه می‌بایست قبل از این تاریخ (مثلاً ماه آپریل 2017) باشد.
  • کارتریج‌های تونر لیزری تاریخ انقضا ندارند و اگر در شرایط دمایی مناسب و غیر مرطوب قرار گیرند و پودر داخل کارتریج سفت نشود خراب نشده و قابل مصرف است. اما در کارتریج‌های جوهر افشان تاریخ انقضای درج شده مهم بوده زیرا ممکن است پس از گذشت مدت خاصی جوهر داخل آن خشک شود و دیگر قابل استفاده نباشد.
  • بر روی جعبه تونر کارتریج غیراورجینال که در چین تولید می‌شود تاریخ تولید روی جعبه را بالاتر می‌زنند. خود این موضوع یکی از راه‌های تشخیص تفاوت کارتریج اورجینال با غیراورجینال است.
  • تونر کارتریج‌های اورجینال دارای نوار پلمپ پلاستیکی نارنجی رنگی هستند که می‌بایست لوگوی HP روی آن حک شده باشد و همچنین فرورفتگی در قسمت سر و ته آلومینیومی درام (فابریک) وجود دارد.
  • لازم بذکر است که کارتریج‌های اورجینال و فابریک دارای گارانتی نمی‌باشند

بطور کلی از نظر تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی موجود در بازار ایران  به سه دسته تقسیم میشود:

کارتریج درجه 1

با توجه به رشد قیمت های کارتریج در چندماهه اخیر الوکارتریج اقدام به واردات کارتریج های طرح با کیفیت بالا و در حد اصل نموده، لازم به ذکر است درام و چیپست اورجینال از کشور چین و پودر ساخت ژاپن است. این کارتریج دارای استانداردهای شرکت HP هستند و هیچگونه آسیبی به پرینتر نمی رساند و از نظر هزینه به صرفه و دارای گارانتی تعویض است.

کارتریج درجه 2

این کارتریج‌ها نیز ساخت کشور چین است اما موقع ثبت سفارش این مدل از کارتریج به خاطر کاهش دادن هزینه از طرف سفارش دهنده از کیفیت آن کاسته شده و بسیاری از قطعات موجود در کارتریج دارای کیفیت پایین است و پودر موجود در آن نامرغوب بوده و تعداد برگی که چاپ می‌کند بسیار کم می‌باشد و در برخی موارد حتی به پرینتر آسیب می رساند.

کارتریج درجه 3

این دسته از کارتریج‌ها که به کارتریج‌های شارژی  یا ریفیل  (Refill Cartridge)نیز معروف هستند. که در واقع کارتریج های مصرف شده ای هستند که کاست آنها رنگ شده و قطعات آن‌ها همگی کارکرده است. این دسته از کارتریج‌ها در کارگاه های زیرزمینی شارژ شده و پس از قرار دادن نوار پلمپ روی آن بعد از بسته بندی به بازار فروش وارد می‌شوند که گاهاً به خاطر این‌که قطعات کارتریج کارکرده هستند تا انتهای کار نمی‌تواند مصرف شوند.

طبق آمار وب سایت شرکت HP اچ پی ، این کارتریج‌ها در مقایسه با کارتریج‌های اورجینال، 27 درصد کیفیت چاپ را کاهش می‌دهند. همچنین 16 درصد، احتمال خراب شدن پرینتر را بیشتر می‌کند و این کارتریج‌ها به اندازه نمونه اصلی ظرفیت چاپ ندارند. کارتریج‌های ریفیل یا پر شده با بیش از 3 برابر قیمت، در بازار به فروش می‌رسند در حالی که کارتریج‌های اورجینال با 6 تا 12 درصد سود فروخته می‌شوند. طبق آمار شرکت اچ‌پی، کارتریج‌های اصلی بیش از 34.7 درصد، تعداد صفحه بیشتری را نسبت به کارتریج‌های تقلبی و پرشده چاپ می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده؛ می توان یکی از دو حالت زیر را انتخاب کرد:

اول، ظرفیت کم و کیفیت پایین چاپ، افزایش خرابی دستگاه، پرداخت سه برابر ارزش واقعی کالا (به عبارت دیگر تحمیل هزینه ها)

دوم، کالای اصلی با ظرفیت چاپ کامل، بهترین کیفیت چاپ و با ارزش واقعی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *