اخبار داغ

پرینتر چیست و چه انواعی دارد

اگر شما دانش‌آموز، دانشجو و یا کارمند باشید و یا به ادارات رفته باشید  این وسیله را زیاد مشاهده کردید. وسیله که برای چاپ متن ، تصویر یا ترکیبی از این دو استفاده می‌شود که با توجه به نیاز خود می‌توانید این دستگاه را تهیه کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم شما رو با دستگاهی به نام چاپگر آشنا کنیم که در ابتدا توضیحی درباره اینکه چاپگر چیست؟ را به شما می‌گوییم و بعد درباره انواع این چاپگرها برای شما توضیح خواهیم داد و شما می‌توانید در انتهایی این مقاله مزایا و معایب چاپگرها را بخوانید.پس با ما همراه باشید اگر می‌خواهید بهترین انتخاب را در استفاده از چاپگرها داشته باشد.

آنچه در این مقاله به آن پرداخته شده است:

 • پرینتر چیست؟
 • چاپگرضربه ای
 • چاپگر های دات ماتریکس ( ماتریس نقطه ای)
 • چاپگر چرخ دیزنی
 • چاپگر خطی
 • چاپگرغیرضربه ای
 • چاپگر های جوهر افشان
 • چاپگر های لیزری
 • مزایایی استفاده از چاپگر لیزری 
 • معایب چاپگر لیزری
 • جمع بندی

پرینتر چیست؟

 • چاپگر های ضربه ای
 • چاپگر های غیر ضربه ای

اگر بخواهیم مثالی برای چاپگرهای ضربه‌ای بزنیم، چاپگرهای سوزنی و چاپگر چرخ دیزنی از این نوع می‌باشند و چاپگرهای غیر ضربه‌ای که خود به دودسته‌ای اصلی تقسیم می‌شوند که آن‌ها را چاپگرهای لیزری یا جوهرافشان می‌نامند.

چاپگر های ماتریس نقطه ای (Dot-matrix) ، که امروزه در بازار کمیاب شده اند ، هنوز هم برای چاپ متن اصلی مورد استفاده قرار می گیرند. چاپگرهای چاپگر های لیزری نسبت به جوهر افشان بیشتر مورد استفاده افراد قرار میگیرند و از چاپگر های لیزری بیشتر در مشاغل معمولی تر یا خانگی  و از چاپگر هایجوهر افشان بیشتر برای چاپ عکس و یا اسناد رنگی استفاده می شود.

خروجی چاپی که از پرینتر های تولید می شود اغلب یک نسخه کپی سخت نامیده می شود، که نسخه فیزیکی همان سند الکترونیکی می باشد. در قدیم برخی از این چاپگر فقط می توانستند چاپ سیاه و سفید بگیرند ولی امروزه اکثر چاپگر ها می توانند چاپ رنگی رو هم انجام بدهند در واقع، بسیاری از چاپگر های خانگی هم اکنون می توانند چاپ عکس با کیفیت بالا تولید کنند و این به آن دلیل است که چاپگر های مدرن دارای DPI (نقاط در هر اینچ) بالا هستند که به شما  امکان چاپ اسناد با وضوح بسیار خوب را می دهد.

برای چاپ یک سند، اطلاعات الکترونیکی باید از رایانه به چاپگر ارسال شود.بسیاری از برنامه های نرم افزاری مانند : ورد، برنامه های ویرایش تصویر و…، گزینه چاپ را در فهرست پرونده قرار دادهاند.در این نرم افزار ها وقتی گزینه چاپ را انتخاب می کنید، معمولا یک کادر برای این کار باز می شود. این کادر به شما اجازه می دهد قبل از ارسال سند به چاپگر ، تنظیمات خروجی چاپ را انتخاب کنید. پس از انتخاب تنظیمات مناسب، می توانید دکمه چاپ را بزنید، که این سند را برای چاپگر ارسال می کند.

البته برای چاپ این سند ، چاپگر باید روشن و به رایانه متصل شود.بیشتر چاپگر های مدرن با یه کابل استاندارد USB به رایانه متصل می شوند. با این حال ، برخی از چاپگر ها می توانند به صورت بی سیم وای فای و یا از طریق یک یا چند رایانه از طریق شبکه متصل شوند.

چاپگر های قدیمی به دلیل خراب شدن در زمان های نامناسب بدنام شده اند ولی خوشبختانه چاپگر های مدرن نسبت به گذشته قابل اعتماد تر هستند.چاپگر ها نسبت به سرعت، پیچیدگی و هزینه با یکدیگر متفاوت می باشند. به طور کلی، چاپگر های گران قیمت برای چاپ با رنگ وضوح بالاتر مورد استفاده قرار میگیرند

 حال می خواهیم شما رو با چند نوع از پرینتر های که در بالا راجع به ان ها صحبت کردیم آشنا کنم پس لطفا تا انتهای مقاله همراه ما  باشید.

چاپگر های ضربه ای 

چاپگر های ضربه ای باکاغذ تماس برقرار می کند  و معمولا با فشار دادن یک نوار جوهر روی کاغذ و با استفاده از پین، تصویر چاپی را ایجاد می کند. در اینجا دو نمونه از این چاپگر های را برای شما آوردیم تا بیشتر با این دستگاه ها آشنا شوید.

 چاپگر های دات ماتریکس ( ماتریس نقطه ای)

چاپگر های ماتریسی دارای یک هد می باشند که این هد تشکیل شده از 9 تا 24 پین می باشند که در مدل های مختلف تعداد پین ها متفاوت است.این پین ها الگو های نقطه ای را رو کاغذ ایجاد می کنند تا کاراکتر ها را تشکیل دهند.پرینتر ماتریسی 24 پین نسبت به پرینتر ماتریسی 9 پین تعداد نقطه بیشتر تولید می کند که همین امر منجر به وضوح بیشتر و با کیفیت تر شدن کاراکتر می شود.پین ها به طور جداگانه روی نوار ضربه می زنند زیرا مکانسیم چاپ از چپ به راست سپس از راست به چپ حرکت می کند. شما با پرینتر های ماتریسی می توانید چاپ های رنگی هم بگیرد فقط کافیه که روبان مشکی رنگ را با روبان رنگی عوض کنید.این نوع چاپگر ها ارزان قیمت می باشند و به طور معمول با سرعت 600-100 کاراکتر در ثانیه می توانند کار چاپ رو انجام بدهند. 

پرینتر سوزنی

 چاپگر چرخ دیزنی

 دستگاه چرخ دیزنی یکی از دستگاه های قدیمی برای چاپ می باشد که شاید بشه گفت دستگاهی که تحولی در چاپ به وجود آورد این دستگاه به این علت چرخ دیزی نام گرفته زیرا مکانسیم چاپ مانند یک “گل مروارید” است .در انتهای هر گلبرگ یک کاراکتر کاملا شکل گرفته و چاپ خط را تولید می کند. یک چکش به “گلبرگ” که در مقابل روبان جوهر قرار دارد برخورد می کند و کاراکتر ها را بر روی کاغذ چاپ می کند و سرعت ان ها تقریبا کند است و به 25-55 کاراکتر در ثانیه می رسد.

 چاپگرخطی

 از آن جای که پرینتر های کاراکتر در زمان کند بودند چاپگر های خطی به بازار عرضه شدند.این چاپگر ها از مکانیزم ویژه ای استفاده می کنند که می توانند یک خط کامل را به طورهمزمان چاپ کنند و سرعت آنها به طور معمول می تواند محدوده 1200 تا 6000 خط در دقیقه را چاپ کنند

    چاپگر غیرضربه ای

   چاپگر های غیر ضربه ای از دستگاه قابل توجه برای تولید کاراکتر ها رو کاغذ استفاده نمی کنند و از آنجا که این چاپگر ها برای چاپ بر روی کاغذ چکش یا پین ندارند خیلی بی سر صدا تر هستند.در زیر شما رو با برخی از این دستگاه ها آشنا خواهیم کرد .

 چاپگرهای جوهر افشان

  پرینتر های جوهر افشان هم مانند پرینتر های ماتریسی برای چاپ اسناد در قالب تصاویر و یا کاراکتر از نقاط استفاده می کنند.با این حال، نقاط توسطقطرات کوچک جوهر تشکیل می شود. پرینتر های جوهر افشان با پاشیدن جوهر از نازل های کوچک از طریق یه میدان الکتریکی، که ذرات جوهر شارژ شده را با سرعت 250 کاراکتر در ثانیه ، بر روی کاغذ تشکیل می دهد. جوهر درون کاغذ جذب می شود و فورا خشک می شود. از رنگ های مختلف جوهر نیز می توان استفاده کرد.

جوهر افشان

یک یا چند نازل، در هد چاپگر یک جریان ثابت از قطرات جوهر منتشر می کند.قطرات جوهر بعد از خارج شدن از نازل از به صورت الکتریکی شارژ می شوند.سپس این قطرات توسط صفحات پخش می شوند و با فشار الکتریکی به روی کاغذ هدایت می شوند که صفحه بالایی دارای بار مثبت و صفحه پایینی دارای بار منفی می باشد.یک نازل برای چاپ یک متن مشکی ممکن است کافی  باشد اما چاپ کامل به صورت رنگی هم امکان پذیر است، و با اضافه کردن سه نازل اضافی برای رنگ های اولیه فیروزه ای، ارغوانی و رنگ زرد این کار امکان پذیر است. و اگر جوهری برای کاراکتر یا تصویری استفاده نشود دوباره به ورودی نازل باز می گردد.

hsoon

چند برند معروف تولید کننده چاپگر جوهر افشان رنگی  هستند.برخی از این چاپگر ها با تمام جوهر های رنگی خود در یک کارتریج قرار دارند.و اگر بخواهید رنگی را جایگرین کنید باید تمام رنگ های آن را عوض کنید.

سایر پرنتر های جوهر افشان به شما امکان می دهند جوهر را به صورت جداگانه جایگزین کنید.و اگر می خواهید از یک رنگ بیشتر از سایر رنگ ها استفاده کنید این چاپگر ها انتخاب مناسبی برای شما می باشند.این چاپگر های دارای سرعت فوق العاده بالای هستند و چاپ را با کمترین سر صدا ممکن انجام می دهند.

چاپگر لیزری

پرینتر لیزری مانند دستگاه فتوکپی کار می کند.پرینتر های لیزری با هدایت پرتو لیزر به یک آینه که پرتو را روی درام پرتاپ می کنند، تصاویر را روی کاغذ تولید می کنند. درام دارای یک پوشش ویژه است که تونر (جوهر پودر) به آن می چسبد .با استفاده از الگو های نقاط کوچک ، پرتوی لیزر اطلاعات را از کامپیوتر به یک دارم با بار مثبت منتقل می کند تا خنثی شود.تونر از بین تمام مناطقی که درام خنثی شده است ،جدا می شود.با جمع شدن کاغذ توسط درام ، تونر به کاغذ منتقل می شود و بعد توسط یک غلطک پرس که حسابی گرم شده تونر را به کاغذ می چسباند و به این صورت حروف یا سایر گرافیک ها روی کاغذ چاپ می شود.

لیزری

چاپگر های لیزری از بافر های استفاده می کنند که یک صفحه را به طور هم زمان ذخیره می کند ، وقتی یک صفحه کامل بارگیری شود، چاپ می شود . چاپگر ها لیزری از سرعت خیلی بالایی برخوردار هستند و این کار رو بدون سر صدا انجام می دهند.بسیاری از چاپگر های لیزری خانگی می توانند از 18 صفحه تا 45 صفحه رادر دقیقه چاپ کنند .وقتی پرینتر های لیزری با سرعت بالا معرفی شدند، گران بودند. تحولات در چند سال گذشته، چاپگر های لیزری نسبتا کم هزینه را برای استفاده در مشاغل کوچک فراهم کرده است.

پرینتر لیرزی جدید

مزایایی استفاده از چاپگر لیزری

مهترین مزیت چاپگر لیزری، سرعت و کارایی آن است که در آن، گرافیک و متن با کیفیت بالا را چاپ می کند.

پرینتر های لیزری نسبت به سایر پرینتر ها دارای خروجی با کیفیت بالا هستند.

پرینتر های لیزری  کاملا بی صدا و صدای اضافی ایجاد نمی کنند

آنها همچنین قادر به تولید چاپ های رنگی هستند.

معایب چاپگر لیزری

ضرر اصلی پرینتر لیزری هزینه آن است ، نسبت به سایر چاپگر ها نسبتا پر هزینه هستند.

هزینه های تعمیر ، تعمیر و نگهداری نیز در این چاپگر بسیار زیاد است.

پرینتر های لیزری مقداری کمی اُزن از خود ساطع می کنند که برای سلامتی و جو خطرناک هستند.

جمع بندی :

در این مقاله به معرفی چاپگر پرداختیم.اگر مقاله را به طور کامل خوانده باشید تا این جا باید توانسته باشید بهترین انتخاب را در پرینتر ها برای خود کرده باشید.که اگر کار شما بیشتر چاپ تصویر یا متن های رنگی با رنگ خاص می باشد بهترین انتخاب برای شما چاپگر های جوهر افشان و اگر متن های ساده سیاه و سفید و یا میخواهید بیشتر در مصارف خانگی از آنها استفاده کنید پشنهاد ما به شما چاپگر های لیزری می باشد .

امیدوام مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد .اگر نیاز بیشتری به مطالعه داشتید می توانید از مقاله راهنمایی خرید پرینتر ها که برای شما در سایت قرار دادیم هم استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *